top of page

Slujba Botezului și rânduielile creștine legate de aceasta

Dacă în familia voastră urmează să vină pe lume un copil, felicitări! Să vă trăiască și să se mântuiască!


Vă recomandăm să citiți cu atenție rândurile de mai jos, ca să știți tot ce este important, din perspectiva Bisericii, în legătură cu Botezul unui copil.


Botezul nu este nici „tradiție” populară, nici un „act magic”, nici un „drept” care ni s-ar cuveni în mod automat, ci reprezintă actul fundamental de intrare în Biserică și, ca urmare, trebuie primit cu respectul și înțelegerea cuvenite acestei Sfinte Taine a Bisericii.


Nu vă luați după informațiile (adesea inexacte) publicate pe diverse site-uri, nici nu dați importanță sumedeniilor de obiceiuri populare (unele din ele, de origine păgână) legate de acest eveniment: vă sfătuim să vă ghidați în primul rând după rânduielile teologice (bisericești), pentru a avea un Botez binecuvântat. Dacă aveți întrebări sau nelămuriri, nu ezitați să contactați preotul parohiei noastre, pentru a le discuta împreună (găsiți datele de contact în partea de jos a fiecărei pagini a acestui website).


Pe această pagină, veți găsi informații, recomandări și rânduieli bisericești despre:

 • Mama, înainte de naștere

 • După naștere

 • La 40 de zile de la naștere

 • Alegerea numelui de Botez

 • Alegerea nașilor de Botez

 • Alegerea zilei pentru Botez

 • Prezența mamei la Botez

 • Structura slujbei

 • Obiecte necesare la un Botez

 • Rânduieli după Botez

Mama, înainte de naștere

Este foarte important ca mama care urmează să aducă pe lume un copil să se spovedească și să se împărtășească mai înainte, pentru ca pruncul ei să se nască în această binecuvântare. Rugați-vă pentru copilul vostru, măcar câteva minute pe zi, și căutați să păstrați în casă o atmosferă de pace și bucurie, care se va transmite și pruncului din pântecele mamei.

După naștere

După ce mama și pruncul vin acasă, e bine să contactați preotul. La (aproximativ) 8 zile de la naștere, se face acasă o rugăciune de sfințire. E prima voastră sfințire în noua familie! Tot acum vom citit pruncului rugăciunea de „punere a numelui”, primul său pas spre intrarea în Biserică. Dar, dacă nu este posibil să ne întâlnim acasă, atunci tatăl sau altcineva din familie să vină la biserică pentru a primi agheasmă pentru acasă, iar după opt zile (sau mai târziu, dar până la Botez) veți aduce și pruncul, pentru citirea rugăciunilor rânduite.

Explicație: Rânduiala de a pune pruncului numele în a opta zi de la naștere este biblică, fiind amintită și în Evanghelie. În ziua a opta i s-a pus numele Mântuitorului: „Și când s-au împlinit opt zile [de la naștere], la tăierea-împrejur I-au pus numele Iisus, cum a fost numit de înger, mai înainte de a se zămisli în pântece.” (Luca 2,21) De ce ziua a opta? – pentru că, săptămâna având șapte zile, ziua a opta este simbolul veșniciei, al „zilei” care nu se va mai sfârși niciodată, în viața de apoi.


La 40 de zile de la naștere

După ce au trecut 40 de zile de la naștere, mama și pruncul sunt chemați la biserică, pentru rugăciunile rânduite. Mamei i se vor citi rugăciuni speciale pentru această ocazie și se va putea împărtăși, iar pruncul va fi îmbisericit, adică va fi închinat Bisericii, acesta fiind al doilea pas al său spre Botez, după „punerea numelui”.

Explicație: Și această rânduială la 40 de zile este de origine biblică. Evanghelia (Luca 2, 22) amintește episodul în care Iosif și Fecioara Maria l-au adus pe pruncul Iisus la Templul din Ierusalim, fiind primit în brațele Dreptului Simeon – sărbătoare păstrată în Biserică sub numele „Întâmpinarea Domnului”.


Alegerea numelui de Botez

Vă sfătuim să alegeți copilului un nume din calendarul ortodox, în cinstea unui sfânt al Bisericii. Nu vă luați după moda trecătoare a unor nume „deosebite” – moda se duce, dar numele din calendarul Bisericii sunt pomenite neîntrerupt de aproape 2000 de ani.

Vă îndemnăm, de asemenea, să nu puneți copilului vostru mai mult de un nume. De altfel, nu este greu de înțeles că niciodată nu-l vom striga pe ambele nume. Apoi, având un singur nume – iar acela, de sfânt – copilului îi va fi mai ușor să se așeze, treptat, într-o relație consecventă cu acel sfânt ocrotitor al său.

​​

Alegerea nașilor de Botez

Nașul de botez este părintele spiritual al copilului.

El poate fi o singură persoană sau o familie (de fapt, și în cazul unei familii, nașul e tot o singură persoană, cea care face mărturisirea de credință în numele copilului și-l primește în brațe când e scos din apa Botezului).

Nu numai că Botezul cu mai mulți nași (uneori până la 12, cum se practică în unele locuri, în țară) nu este în tradiția Bisericii, dar este chiar contraindicat, mai ales în comunitățile mici, pentru că între copilul botezat și nașii săi, precum și între familiile acestora, se stabilesc legături de rudenie spirituală, care vor împiedica pe viitor (din punct de vedere religios) alte înrudiri prin căsătorie.

Nașul trebuie să fie creștin ortodox: om credincios, spovedit și împărtășit, înainte de a deveni nașul copilului vostru. O familie poate boteza un copil numai dacă este cununată religios.

Nu alegeți nașul copilului cu gândul la un profit material sau de „prestigiu” de pe urma acestuia. Alegerea nașului de Botez se asemănă încredințării unui copil spre adopție – aici este vorba de o adopție spirituală. Nu vă încredințați copilul, din punct de vedere spiritual, în brațele unui om fără frică de Dumnezeu, indiferent de averea și poziția socială ale acestuia!

Familiaritatea cu Crezul (sau Simbolul credinței), care este o expunere succintă a credinței Bisericii noastre, se impune ca o necesitate firească celui care se așează garant al creșterii copilului vostru în tocmai această credință.

Alegerea zilei pentru Botez

Spre deosebire de Taina Cununiei, Botezul poate fi săvârșit în orice zi a anului, inclusiv în zile de post. Doar că, dacă se alege o zi de post, trebuie să se țină cont de faptul că gustările sau masa oferite, de obicei, după Botez trebuie să fie de post. Tocmai de aceea, considerăm că ar fi mai de dorit a se evita astfel de zile.

Pentru a evita situații neplăcute, vă rugăm ca, atunci când doriți să programați un Botez, să contactați mai întâi pe preot, și abia apoi să faceți restul rezervărilor și aranjamentelor. Veți avea astfel garanția că Botezul copilului dvs. poate fi săvârșit în toată buna-rânduială.

Recomandat este să alegeți ca moment al Botezului ziua de duminică. Botezul se va face imediat după Sfânta Liturghie. Considerăm că este momentul cel mai potrivit pentru a ne ruga împreună pentru pruncul botezat, nașii și părinții acestuia.

Foarte important! Dacă, din nefericire, pruncul este foarte bolnav sau chiar în primejdie de a muri, atunci trebuie botezat imediat. Contactați-ne neapărat, la orice oră din zi sau din noapte, pentru a discuta despre un „botez de urgență” (pe care, la mare nevoie, îl poate face oricine s-ar afla lângă copil).


Prezența mamei la Botez


Prezența mamei la Botez, nu numai că este permisă, dar chiar este de dorit ca mama să ia parte la prima mare sărbătoare din viața copilului ei. Cu această ocazie, dacă nu i s-au citit rugăciunile de la 40 de zile, i se vor citi la intrarea în biserică, înaintea începerii Slujbei Botezului.


Structura slujbei de Botez

Botezul se face numai în biserică și durează puțin peste o oră.

În cursul slujbei, pruncul va primi Botezul, Mirungerea și Sfânta Împărtășanie.

Slujba este alcătuită din:


 1. Rugăciunile de exorcizare;

 2. „Lepădările” (numite astfel de la mărturisirea pe care o face nașul: „mă lepăd de Satana”);

 3. Mărturisirea de credință depusă de naș (când este rostit și Crezul);

 4. Sfințirea apei de Botez, prin invocarea Duhului Sfânt;

 5. Ungerea pruncului cu ulei sfințit (numit „untdelemnul bucuriei”);

 6. Botezul propriu-zis;

 7. Mirungerea (ungerea pruncului cu Sfântul și Marele Mir);

 8. Citiri din Sfânta Scriptură (din Evanghelie și Epistole);

 9. Spălarea pruncului;

 10. Tunderea;

 11. Împărtășirea pruncului cu Trupul și Sângele Domnului.

​​​​​​​​​​​​​​​Explicații:

Rugăciunile de exorcizare se rostesc asupra copilului, pentru că el moștenește, prin părinții săi, ca orice om care vine pe lume, urmările păcatului originar (neascultarea lui Adam și a Evei). Lepădările și mărturisirea de credință sunt făcute de naș, în numele copilului (Evanghelia însăși ne oferă multe exemple de rugăciuni și mărturisiri de credință făcute de un părinte în numele copilului său).

Sfințirea apei prin invocarea Duhului Sfânt amintește de sfințirea apelor Iordanului, la Botezul Mântuitorului. Ungerea pruncului cu ulei sfințit (numit „untdelemnul bucuriei”) amintește de ungerea „aleșilor lui Dumnezeu” (în Vechiul Testament). Afundarea întreită și scoaterea din apă este simbolul morții, îngropării și învierii împreună cu Hristos. Pânza albă este „haina dreptății”, „haina luminoasă” pe care o îmbracă cel botezat. Lumânarea amintește lumina vieții creștine, care trebuie „să lumineze înaintea oamenilor” (Matei 5.16), prin faptele lor.

Mirungerea în semnul crucii (ungerea cu Sfântul și Marele Mir) este pecetea Botezului, nașterea „din apă și din Duh” (Ioan 3,5). Tunderea pruncului înseamnă schimbarea înfățișării fizice, primirea unui chip nou, ca semn al noii vieți în Hristos care tocmai începe, dar și un prim dar, o primă jertfă pe care pruncul o aduce lui Dumnezeu.


Lucruri necesare pentru un Botez

Nașii vor trebui să se îngrijească din timp de următoarele:

o pânză albă, simplă (numită și crâșmă), în care va fi scos copilul din apa Botezului (în lipsă, se poate folosi și un prosop mare, alb, simplu).

o lumânare de Botez, care poate fi (dar nu e obligatoriu să fie) cumpărată de la pangarul bisericii și care ar fi de dorit să fie împodobită frumos cu flori (nu cu prosoape, ursuleți de pluș ori alte obiecte…);

o fașă (o cordeluță simplă, de pânză);

o sticlă cu ulei de măsline (pe care îl vom binecuvânta, din care vom unge copilul și pe care, la sfârșit, părinții îl vor lua acasă);

o sticlă de vin.

Cel mai frumos dar pe care nașul poate să-l ofere finului său în acest moment este o cruciuliță de Botez (numită și „crucea baptismală”), care va fi binecuvântată și oferită chiar în timpul Botezului. Un alt dar potrivit pentru pruncul botezat poate fi o icoană. De asemenea, în unele zone, este și obiceiul ca nașul să ofere pruncului primele hăinuțe după Botez; dacă așa stau lucrurile, pruncul va fi îmbrăcat în hăinuțele noi abia după scoaterea din cristelniță, iar nu de acasă. Oricare alte lucruri în acest sens (colaci, daruri etc.) NU fac parte din tradiția Bisericii și nu sunt necesare. Mai degrabă, nu uitați de obiectele necesare pentru igiena pruncului: pampers, șervețele umede, un prosop etc.

Părinții copilului trebuie să aducă o copie a Certificatul de naștere al copilului.


După Botez

Cunoscuții și rudele or să vă asalteze cu tot felul de obiceiuri privind „rânduielile” după Botez: „scoaterea pruncului din mir”, baia rituală, tăierea moțului, tăierea rituală a unghiilor etc.

Cea mai mare parte dintre aceste obiceiuri nu reprezintă o rânduială prevăzută de Biserică. Chiar imediat după Botez, pruncul poate primi toate îngrijirile necesare unui copil, fără niciun ritual special.

Singura excepție ar fi prima băiță de după Botez, dar numai în sensul că apa de la această băiță ar trebui aruncată într-un loc curat (la un copac sau o floare); nu se justifică însă cu nimic adăugarea în această apă a fel-de-fel de substanțe ori obiecte („rețeta” poate varia, în funcție de regiune, dar „ingredientele” cele mai des întâlnite ar fi: busuioc, orez, lapte, miere, bani etc). Trebuie să ne fie clar că recurgerea la astfel de mijloace de a aduce chipurile „noroc în viață” pruncului este de origine păgână și ne pune într-o evidentă tensiune cu ceea ce s-a întâmplat, cu numai câteva ore în urmă, în biserică, la Slujba Botezului.

După Botez, nu trebuie să aveți altă grijă, din punct de vedere religios, decât a vă ruga pentru și apoi împreună cu copilul vostru și a-l aduce în mod regulat la biserică, pentru a primi Sfânta Împărtășanie.

Pentru lămurirea oricăror alte neclarități, e de dorit să vă adresați preotului, și nu bunicilor, mătușilor, prietenilor ori altor „experți” de ocazie, oricât de bine intenționați ar fi aceștia.

コメント


bottom of page